Fundusze unijne mogą stanowić alternatywne źródło finansowania inwestycji budowlanej, jednak oprócz tej formy finansowania inwestycji warto również skorzystać z kredytu agroturystycznego, którym zarządza Bank Ochrony Środowiska S.A.
Kredyt preferencyjny przeznaczony jest na inwestycję agroturystyczną na terenach wiejskich, a dotyczy budowy bazy noclegowej dla turystów: pokoi gościnnych, domków rekreacyjnych, pensjonatów, mieszkań wakacyjnych.
Z kredytu można również sfinansować budowę punktów gastronomicznych, rekreacyjno-sportowych i kulturalnych, takich jak np. pola biwakowe i kempingi wraz z ogrodzeniem, oznakowaniem, wytyczeniem stanowisk, instalacją wodno-kanalizacyjną i elektryczną; wypożyczalnie sprzętu turystycznego, kąpieliska, plaże, przystanie kajakowe i żeglarskie, wyciągi narciarskie, ścieżki rowerowe, parki rekreacyjno-rozrywkowe i szlaki turystyczno-krajoznawcze; stajnie i padoki oraz zakup koni; punkty lokalnej kultury ludowej, punkty sprzedaży wyrobów lokalnego rękodzieła i rzemiosła artystycznego.
Kredyt agroturystyczny przeznaczony jest nie tylko dla rolników i ich rodzin, ale także dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych oraz gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Maksymalna wartość kredytu wynosi do 300 tys. zła oprocentowanie wynosi nie mniej niż 4% w stosunku rocznym.
Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego lub pensjonatu na wsi może okazać się znakomitym rozwiązaniem dla uzupełnienia domowego budżetu, a poza tym wspaniałym sposobem na życie. „Pan Bóg stworzył wieś, a człowiek miasto", i z roku na rok coraz większa liczba „mieszczuchów" wypoczywa na wsi.
Prowadząc gospodarstwo agroturystyczne mamy szansę na zwolnienie z podatku dochodowego, warto się również postarać o odpowiednią kategoryzację budynku wg standardów Unii Europejskiej, gdzie możemy otrzymać ocenę od kategorii standard do trzygwiazdkowej.