Wybór domu o małym metrażu związany jest najczęściej z ograniczeniami finansowymi, nie musi on jednak oznaczać zmniejszenia funkcjonalności, wygody i efektowności. Na małej przestrzeni trudniej jest osiągnąć te wszystkie elementy, ale jest to jak najbardziej możliwe.
Zaletą małego domu jest nie tylko to, że tanio go wybudujemy, ale również to, że będzie on ekonomiczny w utrzymaniu i eksploatacji. Przy projektowaniu małych domów szczególną uwagę zwraca się na to, aby konstrukcję i instalacje zaprojektować optymalnie w ślad za ekonomiką bryły. Prosta bryła domu, jeżeli posiada odpowiednio dopasowane proporcje, harmonijną kompozycję okien i dobrze wykonany detal elewacji może się prezentować bardzo efektownie.
W celu osiągnięcia jak największej przestrzeni w pomieszczeniach stosuje się otwarte wnętrza, które sprawiają, że dom wydaje się większy. Przy planowaniu funkcji małego domu dobrze jest również zagospodarować przestrzeń nad garażem na wygodny pokój.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie takich pomieszczeń jak: łazienka, toaleta, pralnia oraz kotłownia w jednej części budynku. Rozplanowanie blisko siebie pomieszczeń wymagających podłączenia do instalacji wodnej pozwala zmniejszyć odległość pomiędzy poszczególnymi przyborami (wanny, natryski, umywalki i zlewozmywaki), co z kolei zmniejsza straty energii potrzebnej na przygotowanie ciepłej wody (brak konieczności stosowania cyrkulacji ciepłej wody). Pozwala to również na łatwe rozplanowanie instalacji kanalizacyjnej, ponieważ stosujemy minimalną ilość pionów, a co za tym idzie mamy łatwość podpięcia do nich przyborów.