Metropolie przyciągają osoby poszukujące pracy, ciekawego życia, nowych wyzwań. Jednak życie w centrum wydarzeń wiąże się z dużą dawką stresu, często pracą ponad możliwości, osamotnieniem, a także przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku. Wszystkie te czynniki powodują, że dzisiejsi 30 -, 40 - latkowie pracujący w dużych miastach czują się zmęczeni, wyeksploatowani, zniechęceni do dalszego działania. Gdzie zatem można znaleźć oazę - miejsce w którym choć na chwilę będziemy mogli się zrelaksować, by nabrać sił i inspiracji do dalszego działania? Odpowiedź jest bardzo prosta - w domu.
Mimo, że duże miasta oferują wiele rozrywek, miejsc gdzie można odpocząć, zrelaksować się, to nie zawsze mamy ochotę, czas i pieniądze by korzystać z tych ofert. Alternatywą może być przyjazny, komfortowy, przemyślanie urządzony dom lub mieszkanie, w którym będziemy mogli odreagować codzienne napięcie, odpocząć od gwaru i hałasu, które towarzyszą nam w ciągu dnia podczas pracy.
W dużych miastach nie jest to jednak takie proste. Wprawdzie w nowoczesnym budownictwie używa się materiałów o wysokich parametrach izolacyjności akustycznej, jednak wiele osób decyduje się na zakup mieszkań w starym budownictwie, w którym okna „wpuszczają" niechciane dźwięki z zewnątrz. A hałas, na który jesteśmy narażeni w mieście, pochodzący głównie z ruchu ulicznego, bardzo negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie: powoduje problemy ze snem, koncentracją, nadpobudliwość, rozdrażnienie.
Jak można uchronić się przed szkodliwym wpływem hałasu? Jednym z rozwiązań jest wymiana okien w mieszkaniu. Warto wybrać te o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Jednak nawet najlepsze i najdroższe okna nie spełnią naszych oczekiwań, jeśli nie zostaną w odpowiedni sposób zamontowane, liczy się więc doświadczenie ekipy montażowej oraz materiały, jakie zostaną użyte przy osadzaniu i uszczelnianiu okien w otworach ściennych.
W Polsce, tak jak w wielu innych krajach, hałas uznano za jeden z czynników zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Wraz z rozwojem przemysłowym, urbanizacją, funkcjonowaniem coraz bardziej rozbudowanej komunikacji staje się on poważnym problemem cywilizacyjnym, który zagraża zdrowiu człowieka. Największe natężenia hałasu występują na terenach miejskich i przemysłowych, gdzie jest wiele dróg, zlokalizowane są lotniska, fabryki, obiekty rozrywkowe, sportowe itp. Dla mieszkańców miast najbardziej uciążliwe są odgłosy komunikacyjne. W polskich aglomeracjach średnie natężenie dźwięków wynosi od 60 do 75 dB, podczas gdy dopuszczalna norma to 50-65 dB w dzień i 45-55 dB w nocy, a wzrost nadpobudliwości nerwowej obserwuje się już przy poziomie 55 dB. Jeśli więc chcemy w domu „świętego spokoju", bez odgłosów autostrady pod oknem i tramwajów kończących bieg w zajezdni musimy o niego zadbać już na etapie inwestycji. Poza dobrym projektantem wnętrza, wyśmienitymi fachowcami remontowymi, przyda nam się kontakt do fachowej ekipy od okien. Sprawdźmy przy tym, jakie parametry mają produkty do montażu okien, których używają nasi specjaliści.