Wielu użytkowników odzieży sportowej liczy na jej długą wytrzymałość. Droższy sprzęt to często gwarancja wysokiej jakości. Ważne jednak, by pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ubrań czy butów. Jak to zrobić?
Gdy wybieramy dla siebie buty, szczególnie inwestując w nie większą sumę, liczymy, że sprawdzą się przez kilka lat. W przypadku odzieży turystycznej niezwykle istotna jest funkcjonalność oraz użyteczność w warunkach na przykład intensywnego deszczu czy niskich temperatur. Decydując się na kupno kurtki, spodni czy obuwia trekkingowego upewniamy się, czy wybrane przez nas produkty wyróżnia wysoka jakość, która po części gwarantuje ich długie użytkowanie. Po części, gdyż bardzo wiele zależy również od nas...
W zależności od rodzaju materiału, zaleca się stosowanie do nich różnych impregnatów. Do odzieży membranowej najlepiej używać impregnatu w płynie, dodawanego w czasie prania. Bezdetergentowe mydło w płynie delikatnie czyści, zachowuje i odnawia właściwości wodoodporne odzieży. Jak podkreślają sprzedawcy, środek taki utrzymuje ponadto właściwości „oddychające", usuwa brud, który może przesłonić wodoodporne wykończenia, a także nie pozostawia po sobie resztek przyciągających wodę i przyspieszających przemakanie tkanin. Inne impregnaty stosujemy do materiału Soft Shell (najlepsze są te, które optymalizują oddychalność materiału, odpychają wodę, olej oraz brud z powierzchni włókien), inne natomiast do odzieży puchowej. Do materiałów syntetycznych, bądź w przypadku, gdy produkt miał kontakt z wodą najlepiej jest stosować środki w sprayu.
Do obuwia przeznaczonych jest wiele impregnatów, nie należy jednak zapominać o odpowiednim dobraniu środka zabezpieczającego do rodzaju buta. Może to zapobiec szybkiemu jego zniszczeniu.
Welur to materiał delikatny i trudny do utrzymania w czystości. Obuwie letnie, wykonane z tego materiału można impregnować pastami bądź kremami. W przypadku deszczu jednak najlepiej zastosować spreje. Jak podkreślają użytkownicy - wcześniej buty należy wyczyścić gumową szczotką.
Gdy but posiada wstawki wykonane z materiału, wówczas używamy impregnatów na bazie wody. Obuwie wykonane ze skóry licowej z kolei najlepiej zabezpieczać woskiem, gdyż ten zapewnia jej długą wytrzymałość. Nie można go jednak stosować na przykład do zamszu, nubuku oraz materiałów oddychających jak Sympatex czy Gore-Tex.
Preparaty, w których zastosowano mieszaninę pszczelego wosku i olejów silikonowych najskuteczniej zabezpieczają i odżywiają skórę, pozostawiając ją gładką i giętką. Można je stosować do wszystkich rodzajów obuwia ze skór gładkich i ziarnistych. Preparat taki nie tylko działa jako czynnik impregnujący, ale także wzbogaca i konserwuje naturalne oleje zawarte w skórze butów.
W przypadku impregnacji wnętrza obuwia, najbardziej polecane są dezodoranty. One jednocześnie eliminują bakterie oraz usuwają przykry zapach, zapewniając świeżość w środku buta i zapobiegając jego szybkiemu zniszczeniu.