Materac - podłoże naszego snu śpimy to warunek udanego wypoczynku i regeneracji. Nie możemy zapomnieć, że zużywa się ono tak samo jak nasze ubrania i inne rzeczy. Materace, na których śpimy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. Po czym poznać, że pora je wyczyścić lub wymienić?
Wiek
Jak każdy produkt, materace również posiadają okres swojej użyteczności. Należy pamiętać, że ich średnia żywotność wynosi od 7 do 10 lat. Nawet jeśli produkt nie posiada widocznych uszkodzeń mechanicznych, zmiany, które mogły zajść w jego strukturze, mogą znacząco wpływać na jakość naszego snu. Wybierając nowe podłoże snu, warto zadbać o to, aby posiadało jak najdłuższą gwarancję. Pokrowiec
Każdy materac powinien posiadać specjalny pokrowiec. Dzięki niemu będzie łatwiej utrzymać produkt w czystości i zabezpieczyć go przed zabrudzeniami. Wszystko dlatego, że taką tkaninę można prać, co ułatwia uzyskanie higienicznych warunków snu i szybkie odświeżenie podłoża. Obecnie na rynku możemy znaleźć pokrowce o rozmaitych właściwościach – od tych przeznaczonych dla alergików, po antystresowe. W ofercie Fabryki Materacy Janpol np. znajdziemy innowacyjny pokrowiec smartcel clima, który wpływa na regulację temperatury ciała. To znaczy, że pomaga odprowadzić nadmiar ciepła z organizmu do pokrowca, a podczas obniżenia temperatury ciała pokrowiec oddaje nagromadzone ciepło. Dodatkowo, możliwość prania pokrowca w 60 st. C, ułatwia utrzymanie materaca w czystości. Warto pamiętać, że niszczenie pokrowca to pierwsza i podstawowa oznaka, że czas pomyśleć o wymianie materaca.
Higieniczność
Zdrowie jest bardzo ważnym czynnikiem naszego życia, a materac bezpośrednio na nie wpływa. Jest bowiem podstawą snu, na której spędzamy od 6 do nawet 10 godzin w ciągu doby. Dlatego ważnym jest, aby produkt był w pełni higieniczny. Każdej nocy pozbywamy się naskórka, a na materacu osiada kurz i bakterie. Dbając o zdrowie pamiętajmy o jego odpowiedniej pielęgnacji. Regularne wietrzenie sypialni, jak i samego materaca to czynność, która bezpośrednio wpływa na świeżość produktu. Powtarzajmy ją zatem regularnie. Co jeszcze wpływa na higieniczność materaca? Korzystanie z obydwu jego stron. Obracanie produktu powoduje równomierne jego zużycie, a tym samym jest sposobem na przedłużenie żywotności naszej podstawy snu! Zużycie surowca
Na postęp zniszczenia materaca wpływa również jego wypełnienie. W zależności od tego, czy korzystamy z materaca kieszeniowego, bonnellowego, czy piankowego oznaki zużycia będą inne. - W przypadku produktów kieszeniowych sprężyny umieszczone w oddzielnych kieszeniach zużywają się punktowo powodując punktowe odkształcenia powierzchni. W przeciwieństwie zaś do materacy bonnellowych, których konstrukcję tworzy sprężynowy stelaż. Ich zużycie poznamy po charakterystycznym zagłębieniu w centralnej części materaca lub niekomfortowym wygięciu sfatygowanych sprężyn. Natomiast zużycie wypełnienia piankowego poznamy po pojawieniu się znacznych nierówności na całej powierzchni materaca - wyjaśnia Tomasz Goc, ekspert Fabryki Materacy Janpol. Te oznaki powinny być dla nas sygnałem, aby dokonać zmian w sypialni.
Odpowiedzialne użytkowanie
Warto zwrócić uwagę na sposób pielęgnacji materaca. Aby przedłużyć jego żywotność należy odpowiednio o niego dbać. Wietrzenie i utrzymywanie umiarkowanej temperatury w sypialni to czynności, które należy wykonywać regularnie. Należy również pamiętać, że łóżko jest meblem przeznaczonym do spania. Dlatego zrezygnujmy z wykorzystywania go do innych czynności, np. spożywania posiłków, pracy, czy nauki. Producenci posiadają również w swoim asortymencie materace dwustronne. Jaka jest ich zaleta? Takie produkty mogą być obracane, a osoby na nich śpiące – stosując się do regularnych zmian strony – mogą cieszyć się komfortowym snem przez długie lata. Stosując się do powyższych rad, zdecydowanie wydłużymy żywotność materaca.