Nadeszły dni, w których temperatura będzie nam coraz bardziej doskwierać. Złe samopoczucie, zmęczenie, bóle głowy, nerwowość czy bezsenność to tylko niektóre odczuwalne na co dzień skutki upałów. Wprawdzie jest kilka sposobów walki z wysoką temperaturą - częste uzupełnianie płynów, otwieranie drzwi i okien, zakładanie żaluzji, ale może warto pomyśleć o klimatyzacji?
Przecież juz dawno minęły czasy, kiedy była ona symbolem luksusu. Dziś klimatyzacja stanowi dobre rozwiązanie, gdy pojawiają się upały, a wraz z nimi uporczywa duchota i suchość powietrza. Wokół klimatyzacji narosło jednak wiele mitów i nieścisłości, które z pewnością wymagają wyjaśnienia.
Czy klimatyzacja może być przyczyną przeziębień?
Nie, jeśli urządzenie klimatyzacyjne będzie właściwie dobrane i umiejętnie użytkowane. Specjaliści zalecają zachowanie rozsądku przy sterowaniu temperaturą. W klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna być ona niższa od temperatury na zewnątrz o więcej niż 5-8 stopni. Gdy na dworze jest 31 st. C - bezpieczna temperatura w pomieszczeniu – zwłaszcza gdy przebywają w nim dzieci – powinna wynosić 26 st. C, w żadnym jednak wypadku nie może spaść poniżej 23 st. C.
Czy klimatyzacja może powodować alergię?
Nie. Dzięki klimatyzacji wyposażonej w filtry powietrza alergicy mogą spać spokojnie. Unoszące się w pomieszczeniach pyłki, drobnoustroje i cząsteczki kurzu wciągane są przez wentylator klimatyzatora i osadzają się na filtrze. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są również w kolektor plazmowy, który umożliwia oczyszczanie powietrza z dymu i pyłków unoszących się w pomieszczeniu. Ponadto znajdujący się klimatyzatorach Bio filtr unieszkodliwia ponad 95% bakterii oraz wyłapuje z powietrza 99% kurzu.
Czy trudno jest dbać o urządzenia klimatyzacyjne?
Nie, wystarczy wykonać przegląd i odgrzybianie dwa razy w roku, aby mieć pewność, że nic nie zagraża naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dzięki prostym, ale regularnym czynnościom konserwacyjnym, możemy cieszyć się komfortem przez długie lata.
Czy klimatyzacja tylko chłodzi?
Nie. W chłodniejszy wieczór urządzenie klimatyzacyjne może być również źródłem ciepłego powietrza. Temperaturą można sterować w zależności od indywidualnych potrzeb domowników.
Czy nowoczesną klimatyzację można stosować w pokojach dziecięcych?
Tak, nawet jest to wskazane, zwłaszcza w przypadku dzieci uczulonych na roztocze bądź cierpiących na astmę. Uciążliwe objawy alergiczne zniweluje zainstalowanie właśnie klimatyzacji. Przy ustawianiu parametrów należy jednak pamiętać o różnicy między temperaturą w pokoju i na zewnątrz. Różnica nie powinna przekraczać 5 st.C.
Czy klimatyzacja ma wpływ na wydajność w pracy?
Tak, ponieważ zbyt wysoka temperatura gwałtownie obniża wydajność umysłową, a przy tym efektywność pracy. Jest to szczególnie widoczne w okresie letnim, kiedy za oknem upał, w pomieszczeniach (np. biurowych) nie ma czym oddychać, a wiatraki i wentylatory nie zawsze się sprawdzają. Dzięki zainstalowaniu klimatyzacji w miejscu pracy, poprawi się nie tylko jakość i wydajność pracy, ale także jej higiena.
Czy klimatyzacja może wpływać negatywnie na inne urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu?
Nie, wręcz przeciwnie. Dzięki zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza przedłuża się żywotność innych sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu, gdzie zainstalowana jest klimatyzacja.