Podczas tworzenia projektu nowego
domu, warto porozmawiać z architektem o zastosowaniu okien o nietypowych kształtach i rozpoznać możliwości producentów. Wykonywane są okna łukowe, półokrągłe i okrągłe oraz trapezowe i trójkątne. W zależności od kształtu, okna te mają pewne ograniczenia dotyczące ich wielkości i sposobów otwierania.
Okna okrągłe, trójkątne i trapezowe można zamontować w każdym pomieszczeniu w domu, w szczególności zaś tam, gdzie brak jest miejsca na okna standardowe. Kształty nietypowe zdobią nie tylko salony, ale również takie pomieszczenia jak sypialnia, pokój pracy czy łazienka. Często są montowane w celu dodatkowego doświetlenia pomieszczenia. Oprócz funkcji użytkowej, konstrukcje te są elementem wystroju wnętrza. Okna o niestandardowych kształtach, jak trapezy czy trójkąty spotykane są najczęściej na poddaszach w formie tzw. lukarny. "Jest to okno pionowe montowane w nadbudówce domu, nad którym ukształtowany jest dach" - mówi Dariusz Saferna.
Ze względu na konstrukcję, okna o kształtach nietypowych mają pewne ograniczenia. W zależności od kształtu, nie wszystkie z nich mogą być całkowicie otwierane lub uchylane. "Przy projektowaniu budynku należy wcześniej zorientować się w możliwościach producenta okien, aby uniknąć później kłopotów wykonawczych i użytkowych - informuje Dariusz Saferna - polecam kontakt z renomowanym producentem, który mając za sobą doświadczenie w wykonywaniu tego typu konstrukcji, zaproponuje rozwiązanie najbardziej funkcjonalne, gwarantujące wygodne i długoletnie użytkowanie okien". Okna o kształtach nieprostokątnych mają z reguły mniejsze dopuszczalne powierzchnie, co wynika z ich odpowiedniego sposobu usztywnienia.
Planując budowę domu, warto uwzględnić już na etapie projektowania budynku możliwości, jakie oferują producenci okien oraz wykorzystać je w naszych czterech kątach. Wybierając niestandardowe kształty pamiętajmy, że ich produkcja wymaga większego nakładu czasu i pracy, więc na okna będziemy musieli poczekać nieco dłużej.