Większości z nas zdarza się narzekać na fatalną jakość obuwia, które szybko się zużywa, niszczy, plami. Dotyczy to nie tylko produktów z niższej półki, ale również markowych drogich towarów.Tymczasem dużą część winy ponosimy sami.
Do pielęgnacji skórzanych kozaków i czółenek niezbędna jest szczotka do polerowania, pasta lub tłuszcz na bazie wosków i dezodorant. Delikatne skóry wykorzystywane do wykonania części czółenek i sandałków oraz torebek i rękawiczek łatwo oczyścimy specjalną pastą o lżejszej formule.
Zamsz dobrze czyści się specjalną dwustronną szczotką: gumowa część usuwa zabrudzenia, a sztywne włoski odkurzają i układają włosie. Alternatywnie można wykorzystać dowolną szczotkę z twardym włosiem i tzw. gumkę do zamszu. Impregnat zabezpieczy obuwie przed przenikaniem wilgosci do środka. Nie warto go jednak stosować zbyt często, gdyż usztywnia materiał i pozbawia go oddychających własności. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. renowator koloru, który zabezpiecza przed wilgocią, tłuszczem i solą oraz odświeża i przywraca pierwotny kolor.
Zabrudzenia na obuwiu wykonanym z dodatkiem tkanin usuwa się przy pomocy wilgotnej szmatki oraz delikatnych szamponów i pianek.
Proponowane produkty
Do skór licowych 1. Szczotka 2. Tłuszcz naturalny 3. Pasta czyszcząca (do delikatnego obuwia i torebek) 4. Dezodorant
Do zamszu i nubuku 1. Gumka do zamszu 2. Impregnat do skór i zamszu 3. Renowator koloru
Do tkanin 1. Pianka czyszcząca do tekstyliów 2. Dezodorant