kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Poradnik oszczędzania wody
2011/1/26 11:30:00

Prysznic zamiast kąpieli, naprawa cieknących kranów i zakręcenie wody podczas mycia zębów - to podstawowe zasady znane od lat i chętnie stosowane przez Polaków.

Wraz z rozwojem nowoczesnych sprzętów AGD nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny oraz podczas gotowania. Noworoczny program oszczędzania wody musimy więc zacząć od analizy jak ograniczyć ilość wody wypływającą z kranów, a jednocześnie nie zmniejszyć codziennego komfortu korzystania z łazienki czy kuchni. Dlatego warto zastanowić się jak przestawić się na ekologiczne i ekonomiczne zużycie wody.

7 zasad jak zmniejszyć codzienne zużycie wody:

1. Plan dla całej rodziny - zasada podstawowa zanim w ogóle rozpoczniemy działania to zachęcić do oszczędzania wszystkich domowników. Tylko wówczas nasz domowy plan oszczędnościowy ma szansę odnieść sukces.

2. Jeśli w naszej łazience lub kuchni są jeszcze krany z oddzielnymi uchwytami zimnej i ciepłej wody powinniśmy jak najszybciej zamienić je na baterie jednouchwytowe. To najprostszy sposób by ograniczyć zużycie wody. Ustawienie odpowiedniego strumienia i temperatury zajmuje wówczas znacznie mniej czasu. Tym samym mniej wody wypływa zanim zaczniemy z niej naprawdę korzystać.

3. Jeśli chcesz naprawdę oszczędzić zużycie wody - sprawdź szczelność wszystkich kranów w mieszkaniu oraz uszczelnij spłuczkę w toalecie. Dodatkowo należy unikać zbędnego spłukiwania wody w toalecie np. po wrzuceniu do niej chusteczki bądź niedopałka papierosa.

4. Prysznic ulgą dla domowego budżetu - 10 minutowy prysznic pod normalnym strumieniem wody pochłania 4 kWh energii, czyli tyle samo co praca lodówki przez 8 dni. Dlatego także tu warto poszukać oszczędności wody i prądu potrzebnego na jej ogrzanie. Jednak prysznic jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż kąpiel w wannie.

5. O zakręcaniu wody podczas mycia zębów wie praktycznie każdy. Jednak warto także pamiętać o używaniu programów oszczędnościowych w pralkach oraz zmywarkach. Poczekajmy zawsze z praniem bądź zmywaniem do momentu kiedy urządzenia będą pełne. Jeśli nie masz zmywarki to nie powinno się myć brudnych naczyń pod bieżącą wodą, lecz napełnić zlew i dopiero je czyścić.

6. Zadbajmy o to, by wszystkie baterie w naszym domu wyposażone były w tzw. perlatory. To zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach, które napowietrzają wypływającą wodę. Efekt ten sprawia, że mamy wrażenie silniejszego strumienia wypływającej wody, podczas gdy w rzeczywistości tak naprawdę ograniczamy jej zużycie o 15%.

7. Mniejsze zużycie ciepłej wody to także oszczędność - pomogą nam w tym baterie termostatyczne. Częścią baterii jest termostat. Zasada działania termostatu jest prosta - błyskawicznie miesza ciepłą i zimną wodę w takich proporcjach, by miała tyle stopni ile sami ustawiliśmy. Zalecana, optymalna temperatura do kąpieli pod prysznicem to 38°C. Termostat skraca czas ustawienia temperatury do kilku sekund i utrzymuje ją na odpowiednim poziomie.

Analiza wydatków - by nasz domowy program oszczędzania odniósł sukces konieczne jest przeanalizowanie wydatków przed i po zastosowaniu powyższych porad. Nic bardziej nie zachęci rodziny do dalszego stosowania zasad oszczędności niż pozytywne wyniki, jakie już udało się osiągnąć. A zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć np. na wspólną, rodzinną rozrywkę.


()
Oprac: Anna Kotnowska

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ekologia, oszczędzanie wody, woda, woda pitna


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»