Przed przystąpieniem do prania odzieży warto starannie przeanalizować symbole zamieszczone na metkach, na podstawie których łatwiej segregować poszczególne partie prania.
Przed przystąpieniem do prania odzieży należy upewnić się, czy dana tkanina nie jest przeznaczona do czyszczenia chemicznego, tj. za pomocą odpowiednich środków stosowanych w pralniach. Nie warto ryzykować i prać samodzielnie tego typu odzieży, lepiej przekazać ją do pralni chemicznej.Podczas segregowania odzieży, którą możemy prać w domu, najbardziej istotne są oznaczenia związane z odpowiednią temperaturą prania. Na metce wskazana jest zawsze najwyższa zalecana temperatura prania, np. 40ºC.
Jeżeli zostanie ona przekroczona, odzież może ulec zniszczeniu, np. materiał może się zbiec lub odbarwić. Należy pamiętać, że jeżeli ubrania są lekko zabrudzone, mogą być prane w niższej temperaturze niż określona na metce. Wyjątkowo delikatne ubrania, oprócz maksymalnej temperatury prania, oznaczone są podkreślnikiem, który sugeruje, że należy ustawić na pralce automatycznej program „pranie delikatne". Na niektórych metkach widnieje symbol „ręki". Oznacza on, że odzież nie jest przeznaczona do prania w pralce. Należy prać ją wyłącznie ręcznie - dodając proszek, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Jeśli ubranie oznaczone jest na metce przekreślonym trójkątem, wówczas nie możemy używać do prania dostępnych na rynku odplamiaczy oraz wybielaczy zawierających chlor - nawet jeśli tkanina jest mocno zabrudzona. Szczególną ostrożność należy zachować podczas prania ubrań i wielorazowych pieluszek najmłodszych dzieci, gdyż substancje zawarte w wybielaczach pozostają na wypranej tkaninie i mogą wywoływać bardzo silne reakcje alergiczne.
Dla zachowania wysokiej jakości ubrań, ważny jest również proces ich suszenia (wszystkie symbole na metkach związane z suszeniem są kwadratowe). Jeśli stosujemy suszarkę bębnową, wówczas należy zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę zalecaną przez producenta odzieży, oznaczoną na metce ilością kropek (dwie kropki - niska temperatura, jedna kropka - normalna temperatura).
Niektóre tkaniny, oznaczone „przekreślonym kwadratem", nie są przeznaczone do suszenia w automatycznej suszarce. Odzież suszona w domu lub na balkonie musi być równomiernie rozłożona, aby proces przebiegał jednolicie, a ubrania nie były nadmiernie pogniecione. Pomieszczenia, w których odzież jest suszona, muszą być odpowiednio wentylowane, tak aby zapobiegać gromadzeniu się wilgoci, która w krótkim czasie może spowodować wykwit pleśni. Odzież suszona na świeżym powietrzu nie może być nadmiernie wystawiona na promienie słoneczne, gdyż może to skutkować wyblaknięciem kolorów. Warto również zanim rozpoczniemy pranie przekręcić odzież na drugą stronę, co ochroni ją przed niszczeniem, a na etapie suszenia na świeżym powietrzu pozwoli zachować kolory.
Pozycja suszenia odzieży jest także bardzo istotna, szczególnie w przypadku tkanin, z których nie można dokładnie odwirowywać wody ze względu na wyjątkowe włókna lub sploty (np. wełniane swetry lub szydełkowane obrusy). Muszą być one suszone w pozycji poziomej (oznaczenie na metce poprzez poziomą kreskę), dzięki czemu nie rozciągną się i nie zmienią kształtu.
Na wszystkich metkach umieszczone są również wskazówki dotyczące prasowania odzieży. W przypadku tkanin bawełnianych dopuszczalne są zazwyczaj najwyższe temperatury prasowania, jednak przy tkaninach delikatnych, które łatwo mogą ulec zniszczeniu, warto zapoznać się ze wskazaniami producenta.
Zastosowanie się do zaleceń producentów odzieży umieszczone na metkach, a także użycie odpowiednich proszków do prania, zwiększy pewność, że garderoba będzie wyglądała pięknie a ubrania będą służyły długi czas.