Samowolna wycinka drzew jest obwarowana w Polsce wysokimi karami. Ubiegłoroczna nowelizacja prawa przyniosła jednak niższe opłaty za tego typu działanie. Zmniejszono ponadto kary za nieuprawnione usunięcie, ale w przypadku niektórych drzew nadal obowiązuje zezwolenie na wycinkę.
Zgodę na usunięcie drzewa lub krzewu wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do niedawna bez niej można było wycinać wyłącznie drzewa mające mniej niż 10 lat. -Określenie wieku drzewa bywa problematyczne, dlatego w wyniku ostatniej nowelizacji przyjęto kryterium obwodu pnia mierzonego na wysokości 5 cm. Drzewa o obwodzie nieprzekraczającym 25 lub 35 cm (w zależności od gatunku) wolno usuwać bez specjalnych pozwoleń – mówi serwisowi adwokat Mariusz Zając z Kancelarii Zając Zarębski i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.
Inna wprowadzona zmiana dotyczy niepobierania opłaty za wydanie zgody na usunięcie drzew uniemożliwiających wykorzystanie nieruchomości, na której wyrosły, na cele wskazane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Wycinkę można przeprowadzić bez opłat, gdy drzewa te spełniają kryterium obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm.