O klimacie poddasza decydują nie tylko skosy, ale także inne elementy wystroju, które wpisane są w tego typu aranżacje. Jednym ze sposobów na osiągnięcie niebagatelnego nastroju jest wyeksponowanie drewnianej więźby dachowej. Drewniane podpory mogą stanowić główny akcent pomieszczenia nadając mu niepowtarzalny i pełen wdzięku charakter. Dobrym rozwiązaniem jest np. pomalowanie bali na wyrazisty i ciemny kolor, który jednocześnie nie przysłoni słojów i nada drewnu odrobinę głębi. Taki efekt uzyskamy pokrywając drewno bejcą. Innym, równie ciekawym rozwiązaniem jest ługowanie belek na biało lub lakierowanie tak, by pozostawić kolor w naturalnym odcieniu drewna. Dzięki takim rozwiązaniom nie przytłoczymy przestrzeni, a wnętrze zyska na lekkości.
Równie oryginalnym elementem aranżacji jest wyeksponowanie cegły w profilu ściany, którą możemy pozostawić w naturalnej, surowej formie lub pomalować na biało. Jasna cegła niezwykle dobrze sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach nadając im wyrazisty charakter, jednocześnie ocieplając klimat całego pomieszczenia. Ścianę można także wyostrzyć odpowiednim oświetleniem, np. małymi halogenami.
Kolorystyczne Feng Shui
Na poddaszu ważny jest również dobór odpowiednich kolorów. W tym przypadku zdecydowanie powinniśmy unikać malowania ścian na kilka barw. Skosy łamią światło, dlatego też są dość mocno zaznaczającym się elementem wnętrza. Malowanie spadów na inny, kontrastujący ze ścianami kolor wprowadzi w aranżacji zbędny chaos, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie jednolita kolorystyka ścian w całym pomieszczeniu. Spójna tonacja ścian porządkuje wnętrze i sprawia, że prezentuje się ono bardziej przejrzyście. Ściany na poddaszu warto pomalować w jasnych odcieniach tj. perłowa biel, lekki beż, subtelne szarości, które wprowadzą poczucie harmonii w pomieszczeniu. Jasne kolory rozświetlają liczne na poddaszu załamania przestrzeni oraz ciemne kąty.
- W pomieszczeniach na poddaszu warto zadbać o spójną stylistykę i równowagę dopasowując kolorystykę mebli do reszty wnętrza. Najlepszy efekt wizualny uzyskamy jeśli zestawimy poszczególne elementy wyposażenia z otoczeniem w podobnych tonacjach, np. jasnoszarą lub beżową szafę z białymi ścianami - komentuje Monika Szczęsny. – Podobne odcienie delikatnie podkreślą kontur wyposażenia nie wprowadzając kolorystycznego chaosu.