kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Okno dobrze ubrane
2007/2/11 13:40:00

Minęły już czasy, kiedy na wszystkich polskich oknach wisiały jednakowe, siatkowe firanki i lniane zasłony. Dziś coraz częściej zastępują je rolety, a firanki i zasłony – jeśli je mamy – pełnią tylko dekoracyjną rolę. Asortyment tkanin zasłonowych i firan w sklepach jest bardzo duży, ale przy wyborze powinniśmy brać pod uwagę kilka kryteriów:

1. Pora roku.

Styliści radzą, aby dekoracje okien zmieniać dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Gdy na dworze robi się zimno, chętniej wieszamy na oknach ciężkie, aksamitne zasłony, które nie tylko zdobią, ale także zatrzymują ciepło i nie dopuszczają z zewnątrz zimnego powietrza. Wiosną za to wpuśćmy do mieszkania więcej słońca i światła, zakładając lekkie firanki i zasłony z woalu, organzy czy muślinu.

2. Wielkość pomieszczenia.

W małych pomieszczeniach najlepiej wyglądają zasłony gładkie lub o drobnych wzorach - takie tkaniny optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli dekorujemy okno w dużym pokoju, możemy pozwolić sobie na większą dowolność i wykorzystać materiał o dużym, kontrastowym wzorze. Podobnie jest z upinaniem zasłon: w dużych wnętrzach mogą to być efektowne drapowania, w małych – bardziej oszczędne formy, które nie zabierają miejsca. Dobrym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach są różnego rodzaju rolety – zajmują mało miejsca, a ich kolor i rodzaj materiału, z którego są wykonane możemy dopasować do każdego wnętrza.

3. Styl wnętrza.

Dobierając tkaniny do stylu wnętrza weźmy pod uwagę nie tylko kolor i rodzaj samej zasłony czy firany, ale także karnisz, na którym ją zawiesimy. Podajemy kilka przykładów:
- styl śródziemnomorski podkreślą metalowe drążki z ozdobnymi końcówkami, na których możemy zawieszamy zasłony utrzymane w soczystych, słonecznych barwach,
- we wnętrzu ekologicznym sprawdzą się drewniane karnisze i naturalne tkaniny oraz drewniane, bambusowe lub wiklinowe rolety i żaluzje,
- lekkie, błyszczące tkaniny zawieszone na stalowych linkach najlepiej będą się prezentować w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym.

4. Przeznaczenie wnętrza.

Zasłony i firanki wiszące w kuchni trzeba niestety dość często prać, muszą być zatem uszyte z tkanin łatwych do prania. Z tego samego powodu nie warto ich upinać w bardzo skomplikowany sposób, który ciężko będzie „odtworzyć”. W łazience z kolei powinniśmy zawiesić zasłony z tkaniny syntetycznej, rolety wiklinowe lub żaluzje z tworzywa sztucznego – tylko te materiały dobrze zniosą panującą w pomieszczeniu wilgoć. Sypialnia to miejsce, w którym szczególnie dbamy o naszą prywatność, więc wykorzystujmy tu tkaniny, które dobrze ochronią nas przed wzrokiem ciekawskich.

Zmiana wystroju okna nie musi wiązać się z koniecznością wymiany firan czy zasłon. Prostym – i znacznie mnie kosztownym – sposobem jest naszycie na starej zasłonce aplikacji, koronek, koralików, kieszeni (przydatnych zwłaszcza w dziecięcym pokoju) czy po prostu ciekawych wzorów z guzików. W sklepach z pasmanterią znajdziemy mnóstwo ciekawych taśm, sznurków czy wstążek, które po naszyciu na firankę czy zasłonę nadadzą jej zupełnie nowy styl. Wygląd okna zmieni także inny niż dotąd sposób upięcia zasłon: można do tego celu wykorzystać klamry do włosów, szerokie bransolety (drewniane do wnętrz ekologicznych, bardziej strojne do tych utrzymanych we wschodnim stylu), sznury korali albo po prostu przymocować na ścianie ozdobną gałkę do drzwi, która będzie podtrzymywać zasłonę w ciągu dnia. Granicą jest tu tylko nasza wyobraźnia.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: firanki, okno, rolety, rolety rzymskie, zasłony, żaluzje


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»