kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Światło w sypialni
2007/2/25 14:40:00

Sypialnia jest miejscem, w którym szczególnie zależy nam na stworzeniu warunków sprzyjających relaksowi i odpoczynkowi, dlatego też zamontowane w niej oświetlenie pełni nie tylko ściśle użytkową rolę, ale i pomaga budować nastrój i odpowiedni klimat wnętrza. Zazwyczaj nie instaluje się w niej ogólnego oświetlenia sufitowego, warto za to więcej uwagi poświęcić na odpowiednie doświetlenie stref znajdujących się w pomieszczeniu.

1. Strefa łóżka powinna być wyposażona w lampy umożliwiające wieczorne czytanie. Mogą to być zamontowane na ścianie kinkiety, duże lampy stojące lub małe lampki na szafkach nocnych. Aby lampy dobrze spełniały swoją funkcję i nie oślepiały leżącej w łóżku osoby powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości: kinkiety ścienne około 75 cm nad łóżkiem (licząc od poziomu materaca), natomiast jeśli korzystamy z lamp stojących, wtedy dolna krawędź ich abażurów powinna znajdować się ok. 50 cm nad poziomem łóżka. Pamiętajmy także, że lampy muszą być zamontowane w taki sposób, aby ich światło nie przeszkadzało we śnie naszemu partnerowi – najlepiej sprawdzają się wszelkie lampki z regulowaną wysokością i kątem padania światła.

2. Strefa garderoby (szafy) – tu najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie źródła światła w panelu znajdującym się nad drzwiami szafy. Dla własnej wygody możemy także zainstalować oświetlenie wewnątrz szafy, które będzie się automatycznie włączać przy jej otwieraniu. Światło powinno docierać do wszystkich zakamarków szafy, dlatego też najlepsze będą tu reflektorki, w których kąt padania światła można zmieniać w zależności od potrzeb.

3. Strefę toaletki oświetlamy za pomocą lamp umieszczonych po obu stronach lustra, mniej więcej na wysokości twarzy. Ze względu na odbijane przez lustra światło, strefę toaletki powinniśmy odgrodzić od strefy łóżka np. parawanem.

Dodatkowe źródła światła w sypialni możemy wykorzystać do oświetlenia poszczególnych elementów wnętrza, np obrazów, fotografii, roślin doniczkowych. Ciekawe efekty daje także wykorzystanie właściwości materiału, z którego wykonany jest abażur lampy: mogą to być odbicia światła na ścianach, smugi czy kolorowe plamy. „Wyższa szkoła jazdy” to systemy oświetleniowe montowane za ściennymi przesłonami lub nad podwieszanym sufitem – bardzo efektowne, ale wymagające od wykonawcy sporej wiedzy i umiejętności.
W budowaniu odpowiedniego klimatu w sypialni bardzo istotną rolę odgrywa także barwa światła emitowanego przez umieszczone w niej lampy.

Do sypialni polecane są żarówki emitujące światło o ciepłej, pastelowej, delikatnej barwie, harmonizującej z kolorem ścian. Żarówki o barwie chłodnej, sinej lub niebiesko - zielonej, sprawiają, że oświetlone w ten sposób wnętrze wygląda zimno i nieprzytulnie.

W strefie toaletki i garderoby najlepiej sprawdzają się żarówki halogenowe, bo to one najmniej zniekształcają kolory, co jest szczególnie istotne przy robieniu makijażu czy dobieraniu stroju. Nad łóżkiem możemy zainstalować zwykłe żarówki o odpowiedniej mocy lub energooszczędne świetlówki kompaktowe o tzw. ciepłobiałej barwie.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: garderoba, oświetlenie, sypialnia, toaletka, świało


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»