Dzisiaj, kiedy w sklepach mamy różne modele telewizorów podjęcie decyzji o zakupie wcale nie jest łatwe. Czym się kierować kupując nowy telewizor, aby cieszyć się w pełni nowymi możliwościami, a jednocześnie nie przepłacić za coś, czego i tak nie będziemy mogli wykorzystać?
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę jest wielkość telewizora, a właściwie jego ekranu, wyrażona w calach (1 cal to 2,54 cm). Na rynku dostępne są telewizory od 15 do 70 cali. Rozmiar powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować oraz do odległości, z jakiej będzie oglądany obraz. Pamiętajmy, że oglądanie obrazu na dużym ekranie z małej odległości nie ma sensu, bo będzie on niewyraźny. Aby ustalić prawidłową odległość od odbiornika, należy rozmiar ekranu podany w calach podzielić przez 10”. Zgodnie z tą zasadą najlepsza odległość od kanapy do odbiornika dla telewizora 32“ to 3,2 m.
O tym, jak wyraźny będzie obraz na ekranie naszego telewizora decyduje jego rozdzielczość wyrażona liczbą pikseli w poziomie i w pionie. Im jest ona większa, tym obraz będzie wyraźniejszy. Przeważnie rozdzielczość rośnie wraz ze wzrostem rozmiarów ekranu.
Jasność obrazu podawana jest w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2) i określa ilość światła emitowanego przez lampę podświetlającą. Od luminacji ekranu zależy wyrazistość obrazu, głębia kolorów oraz ilość szczegółów jakie można na nim rozróżnić.
Kolejnym współczynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę jest kontrast, od którego zależy czy barwy są wiernie odzwierciedlone, a ekran potrafi odtworzyć głębię czerni, czystość bieli i wszystkie pośrednie odcienie. Współczynnik kontrastu wyrażany jest poprzez stosunek dwóch liczb, np. 3000:1. Na rynku dostępne są telewizory o zróżnicowanym współczynniku kontrastu. Warto zainwestować w telewizor z wysokim kontrastem, bo zapewni nam to uzyskanie pełniejszej palety barw oraz większą głębię obrazu.
Niewiele osób kupujących telewizor zwraca uwagę na kąt widzenia, a jest on bardzo ważny, gdyż to od niego zależy pod jakim kątem patrzenia obraz nie zmienia swoich właściwości, czyli kolory nie zmieniają odcieni, a obraz nie zanika. Na tym polu telewizory LCD zdecydowanie przegrywają z telewizorami plazmowymi.
Obraz wyświetlany na tych drugich jest wyraźny nawet wtedy, gdy patrzymy na ekran pod bardzo szerokim kątem. Jeżeli więc zdecydujemy się na tańszy od plazmy telewizor LCD, to wybierzmy model z obrotową podstawą.
Niezależnie od tego na jaki telewizor się zdecydujemy, koniecznie sprawdźmy jego wyposażenie w gniazda. Dobrze byłoby, gdyby wybrany przez nas odbiornik posiadał 2 złącza HDMI, cyfrowe złącze umożliwiające komunikację z komputerem DVI, D - SUB – pozwalający na podłączenie telewizora do komputera (obraz analogowy) oraz SCART – tzw. eurozłącze umożliwiające komunikację z wieloma rodzajami urządzeń AV, na przykład z odtwarzaczami i nagrywarkami DVD, tunerami telewizyjnymi, dekoderami telewizji cyfrowej. Ostatnim złączem jest AV/S Video, dzięki któremu telewizor może współpracować z takimi sprzętami jak kamera analogowa.